آخرین اخبار : 

فرآیند درمان ارتودنسی

sssssssssssssss.jpg

ارتودنسی

صرف نظر از استفاده روش‌های ارتودنسی ثابت یا بریس های متحرک در طول دوره درمان ارتودنسی، مهم است که رژیم غذایی فرد برای حفظ سطح بهینه سلامت دهان و دندان مناسب باشد. به هر حال باید توجه داشته باشید استفاده از برخی بریس های ارتودنسی می‌تواند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دشوار کند. به این ترتیب به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن، لازم است علاوه بر رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، در مورد تغذیه در ارتودنسی نیز مراقبت کافی وجود داشته باشد.

هنگامی که فرآیند درمان ارتودنسی برای بیمار شروع شود، متخصصان ما وضعیت فرد را بررسی کرده و فهرست غذاهایی که لازم است در طول درمان از مصرف آنها خودداری شود، در اختیار وی قرار می‌دهند. به این ترتیب معمولاً لازم است بیمار از مصرف غذاهای چسبنده و سخت تا حد امکان خودداری کند. در حقیقت با رعایت توصیه‌های مراقبتی می‌توان از بسیاری جلسات دندان پزشکی که برای ترمیم شکستگی یا آسیب دیدگی بریس ها انجام می‌شود، اجتناب کرد.
لازم است فرد بیمار از مصرف غذاهای چسبنده خودداری کند. برای مثال در این رابطه می‌توان از مواد غذایی زیر نام برد:

آدامس (بدون شکر یا عادی)
تافی‌های میوه‌ای
شکلات‌های کره‌ای
کارامل
شیرینی‌های چسبنده مثل پاستیل
این مواد غذایی می‌توانند در شکاف بین براکت ها و سیم‌های ارتودنسی گیر بیفتند و باعث ایجاد مشکل برای بیمار شوند. علاوه بر این لازم است فرد بیمار از مصرف غذاهای سخت خودداری کند. برای مثال در این رابطه می‌توان از مواد غذایی زیر نام برد:

یخ
آجیل
مواد غذایی دارای پوسته سخت
قسمت خشک نان پیتزا
ذرت بو داده
سیب، کرفس، هویج (مگر اینکه این مواد غذایی را به صورت تکه‌های کوچک مصرف نمایید)
نان خشک شده
گوشت خشک شده
مصرف این مواد غذایی می‌تواند باعث شکستن یا وارد شدن آسیب به سیم‌ها و براکت های ارتودنسی شود.